Πασχαλινές Ευχές

Pasxa2021

Την Πέμπτη 14-01-2016 ο εκληματολόγος και πρώην Γενικός Γραμματέας του Υπουργείου Δικαιοσύνης κος Άγγελος Τσιγκρής μίλησε στους μαθητές, καθηγητές και γονείς-κηδεμόνες του σχολείου μας σχετικά με την αντιμετώπιση της σχολικής βίας και του εκφοβισμού
Ο συμπολίτης μας επιστήμονας μεταξύ άλλων τόνισε ότι :
"Έχει αποδειχθεί ότι ο χαλαρός έλεγχος στο πλαίσιο της οικογένειας και η έλλειψη επικοινωνίας, ανάμεσα στον γονιό και στο παιδί, ευνοούν την παραβατικότητα. Εάν λείπει αυτό το στοιχείο της επικοινωνίας με τους γονείς, αντίστοιχα το παιδί αδιαφορεί για το σχολείο και εμπλέκεται σε ομάδες άλλων νεαρών, που μπορεί να εκδηλώσουν παραβατική συμπεριφορά.
Για να προληφθεί μια μελλοντική έξαρση της παραβατικότητας των ανηλίκων και της νεανικής βίας στο σχολικό περιβάλλον θα πρέπει -μεταξύ άλλων- να δοθούν περισσότερες ευκαιρίες στους νέους ανθρώπους, να επαναπροσδιορισθούν οι στόχοι της νέας γενιάς και να διασφαλισθούν τα μέσα για την επίτευξή τους, να μειωθεί η ανεργία των νέων, να ενσωματωθούν οι μειονοτικές ομάδες του πληθυσμού, να στηριχθούν οι θεσμοί της οικογένειας και του σχολείου και να οικοδομηθεί μια κοινωνία συνοχής και αλληλεγγύης.
Μια δίκαιη και ανοιχτή κοινωνία, με ίσες ευκαιρίες για όλους."