pdf buttonΠρόσκληση

pdf buttonΠρακτικό

pdf button Έγγραφο

ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ ΤΗΣ ΑΙΤΗΣΗΣ
Κάνετε λήψη του αρχείου-αίτησης. Το αρχείο θα το βρείτε στον Φάκελο Λήψεις-Downloads της συσκευής σας. Ανοίγετε το αρχείο και συμπληρώνετε τα στοιχεία. ΠΡΟΣΟΧΗ την αίτηση την συμπληρώνει ο ΓΟΝΕΑΣ/ΚΗΔΕΜΟΝΑΣ. Αποθηκεύετε την συμπληρωμένη αίτηση. Την επισυνάπτετε και την αποστέλλετε ΜΟΝΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ στο MAIL του σχολείου Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. ΜΕΧΡΙ και την ΠΕΜΠΤΗ 16-11-2023 και ώρα 11:00π.μ.
doc Αίτηση
pdf buttonΈγγραφο για ενισχυτική διδασκαλία

pdf Εγκύκλιος

pdf buttonΑΔΥΜ

pdf buttonΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Πατήστε εδώ για λεπτομέρειες.

pdf buttonΠροκήρυξη

Πατήστε εδώ για λεπτομέρειες.

Πατήστε εδώ για περισσότερες λεπτομέρειες.

Π Ρ Ο Σ Κ Λ Η Σ Η

η διαδικτυακή επιμορφωτική ομιλία - συζήτηση με θέμα:

«Σχολική βία και εκφοβισμός : καινοτόμες μέθοδοι αντιμετώπισης - συνεργασία εκπαιδευτικών και γονέων»

Θα απαντηθούν, συγκεκριμένα και πρακτικά, με πολλά παραδείγματα, τα εξής ερωτήματα:

Ποιός ο ρόλος "θυτών", "θυμάτων" και θεατών στο φαινόμενο της σχολικής βίας;

Ποιά είναι τα εμπόδια αναφοράς των περιστατικών στους εκπαιδευτικούς και στους γονείς (ψέματα, 'κάρφωμα', φόβος εκδίκησης) και ποιοι οι τρόποι υπέρβασής τους;

Ανάλυση περιστατικών βίας και εκφοβισμού από την καθημερινότητα της σχολικής ζωής: Πώς διαχωρίζω τη βία από τον εκφοβισμό;

Πώς εφαρμόζονται οι καινοτόμες μη τιμωρητικές μέθοδοι αντιμετώπισης της βίας και του εκφοβισμού, όπως η μέθοδος της Ομάδας Υποστήριξης;

Πώς συμμετέχουν οι γονείς και οι εκπαιδευτικοί στη μέθοδο της Επανορθωτικής Δικαιοσύνης;

Ποιο πρωτόκολλο ενεργειών ενδείκνυται να εφαρμοσθεί, στο πλαίσιο συνεργασίας σχολείου-οικογένειας;

Ομιλήτρια: Καραβόλτσου Αθηνά,

Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας (Μsc), Ψυχοθεραπεύτρια (επί πτυχίω), Θεατρολόγος (Μed), Μαθηματικός.

Αναλυτικό βιογραφικό: https://athinakaravoltsou.com

Διοργανωτές:

ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ. Γρεβενών, Κοζάνης, Καστοριάς, Φλώρινας

Πέμπτη, 2 Μαρτίου, 5μμ – 8μμ.

Δηλώσεις συμμετοχής εδώ: https://forms.gle/Eg2UnT4sM3PSaVdW7

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Το σεμινάριο θα διεξαχθεί μέσω Webex,
σε σύνδεσμο που θα σας σταλεί στην ηλεκτρονική διεύθυνση που θα δηλώσετε.

pdf buttonΠροκήρυξη

Πατήστε εδώ για να διαβάσετε την σχετική πρόσκληση που έχει στόχο την ενημέρωση των Μαθητών της Γ Γυμνασίου και των Γονέων/Κηδεμόνων τους, για τις πιθανές εκπαιδευτικές επιλογές που αφορούν στην Επαγγελματική Εκπαίδευση.