Οι μαθητές της Α' και Β' τάξης του σχολείου μας πραγματοποίησαν διήμερη εκπαιδευτική επίσκεψη στο Μεσολόγγι στα πλαίσια του προγράμματος ΑΛΥΚΕΣ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ του ΚΕΠΕΑ Μεσολογγίου. Τα παιδιά επισκέφθηκαν τις Αλυκές, τον Κήπο Ηρώων, την Δημοτική Πινακοθήκη, το Μουσείο Χαρακτικής και το Μουσείο Άλατος.

Η 6η Μαρτίου καθιερώθηκε ως Πανελλήνια Ημέρα κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού, με στόχο να δοθεί ένα συμβολικό μήνυμα επαγρύπνησης απέναντι σε ένα πρόβλημα που κατά τα τελευταία χρόνια εντείνεται, επηρεάζοντας την καθημερινότητα ολοένα και περισσότερων μαθητών.
Η σχολική βία και ο εκφοβισμός δεν έχουν θέση στην κοινωνία.

Στα πλαίσια του Προγράμματος Αγωγής Υγείας με τίτλο «Ψυχική Υγεία και Συναισθηματική Αγωγή» του ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΑΚΡΑΤΑΣ και με σκοπό την ευαισθητοποίηση των μαθητών της Α' τάξης Γυμνασίου, οι αναφερόμενοι μαθητές συμμετείχαν στο παραπάνω δρώμενο στην κεντρική πλατεία της Ακράτας, σε μια συντονισμένη καμπάνια για την εμπέδωση του αλληλοσεβασμού και της συμπερίληψης στα σχολεία, όπου και δόθηκε το σύνθημα έναρξης με τον κρότο ενός σπασμένου μπαλονιού ενώ στη συνέχεια ακούστηκαν τα παρακάτω μηνύματα από τα παιδιά κατά της σχολικής βίας :

Όχι στη σχολική βία
Διαφορετικός αλλά υπέροχος
Σπάσε τη σιωπή
Δεν είσαι μόνος
Μίλα τώρα
Δεν είσαι μονάδα , έλα στην ομάδα
Ναι στην διαφορετικότητα
Όλοι μαζί μπορούμε
Μην νιώθεις λυπημένος
Είμαστε εδώ για σένα
Σεβασμός σε όλους
Κάντε τη φωνή σας να ακουστεί
Στέκομαι στους αδύναμους
Σταματήστε την παρενόχληση.
Φτιάξτε σχέσεις, όχι εχθρούς.
Η αλλαγή αρχίζει από εμάς.
Μην σπέρνετε μίσος και διχόνοια
Σχολείο ασφαλές για όλους
Το bullying δεν είναι παιχνίδι
Κάνε το σχολείο ασφαλές
Δώσε ελπίδα
Μαζί για το αύριο
Σταμάτα τώρα την παρενόχληση
Κανείς δεν είναι μόνος
Όλοι ενωμένοι, όλοι αγαπημένοι
Δεν είναι μαγκιά η βία
Όχι στη βία, ναι στην φιλία
Ούτε θύτης, ούτε θύμα
Όχι στον σχολικό εκφοβισμό
Ίσα δικαιώματα για όλους

Επίσης, το σχολείο συμμετείχε στην εκστρατεία "Μίλα Τώρα" που εστιάζει στην ενημέρωση, ευαισθητοποίηση και κινητοποίηση ενάντια στο φαινόμενο της Ενδοσχολικής Βίας και τον Εκφοβισμό / Bullying.

Πατήστε εδώ να δείτε την συμμετοχή μας

photo1

Το πιο σημαντικό μέσο για την αντιμετώπιση του bullying είναι η αλληλεγγύη. Η σχολική βία και ο εκφοβισμός πρέπει να μας βρίσκουν όλους απέναντι, ενωμένους και έτοιμους να υπερασπιστούμε κάθε θύμα τους, χωρίς καμία εξαίρεση και χωρίς καμία προϋπόθεση. Aς γίνουμε λοιπόν όλοι η ασπίδα προστασίας για κάθε παιδί.

Την Πέμπτη 21-12-2023 οι μαθητές της Α' τάξης παρουσίασαν τα ήθη και έθιμα των Χριστουγέννων από άλλες χώρες.  Οι μαθητές έψαλαν κάλαντα και χριστουγεννιάτικα τραγούδια από Ελλάδα, Αγγλία, Ρωσσία, Γαλλία, Γερμανία και Αλβανία.  Η εκδήλωση αυτή πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια του Προγράμματος Αγωγής Υγείας που υλοποιείται στο σχολείο με θέμα «Ψυχική Υγεία και Συναισθηματική Αγωγή» και εντάσσεται στο Τοπικό Θεματικό Δίκτυο Αγωγής Υγείας «ΠΑΜΜΟΥΣΟΣ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΑ για Ψυχοκοινωνική Υγεία». Την γιορτή διοργάνωσε η εκπαιδευτικός κα Θεοδωρακοπούλου Ιωάννα- Αικατερίνη ΠΕ02 και συμμετείχε η εκπαιδευτικός κα Γιαννοπούλου Ιφιγένεια ΠΕ04.01.
Όλα τα παιδιά που συμμετείχαν στην εκδήλωση ήταν καταπληκτικά και αξίζουν ένα μεγάλο μπράβο.

Την Τρίτη 12 Δεκεμβρίου 2023 οι μαθητές της Β' και Γ' τάξης επισκέφθηκαν το Μουσείο Ακρόπολης στα πλαίσια ημερήσιας εκπαιδευτικής εκδρομής. Ευχαριστούμε τις ξεναγούς κα Αϊβατζίδου Ι. και κα Μπαλατσούκα Ν. για την άρτια ξενάγηση που προσέφεραν στους μαθητές μας.
akr1

Με αφορμή την 3η Δεκεμβρίου, Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία, και με σκοπό την ευαισθητοποίηση της εκπαιδευτικής κοινότητας αλλά και ευρύτερα της κοινωνίας επί ζητημάτων ισότιμης πρόσβασης των ατόμων με αναπηρία στην εκπαίδευση το Γυμνάσιο Ακράτας πραγματοποίησε σχετικές αθλητικές δράσεις κατόπιν και σχετικής εγκυκλίου του Υπουργείου Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού. Οι δράσεις έλαβαν χώρα την Δευτέρα 04-12-2023 υπό την καθοδήγηση του Καθηγητή Φυσικής Αγωγής κου Θεοδωρόπουλου Ιωάννη με στόχο την κατανόηση των δυσκολιών που αντιμετωπίζουν τα Άτομα με Αναπηρία.

Δημοσιεύθηκε στην ιστοσελίδα του Κέντρου Ερευνών για Θέματα Ισότητας (ΚΕΘΙ) :

η εργασία που πραγματοποιήθηκε από τους μαθητές του Β2 τμήματος της σχολικής χρονιάς 2022-2023 στα πλαίσια του μαθήματος "Εργαστήρια Δεξιοτήτων". Για περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά με την εργασία πατήστε εδώ.

Στις 27-10-2023 πραγματοποιήθηκε εκδήλωση για τον εορτασμό της επετείου της 28ης Οκτωβρίου. Τον εορτασμό επιμελήθηκε ο κος Άνθης Γεώργιος και η κα Γιαννοπούλου Ιφιγένεια.