Το Γυμνάσιο Ακράτας συμμετείχε φέτος το καλοκαίρι στο πρόγραμμα ενδοϋπηρεσιακής κατάρτισης Εrasmus+KA1 που πραγματοποιήθηκε στη Βαρκελώνη της Ισπανίας (3-9/7/2022) και υλοποιήθηκε από τον ευρωπαϊκό οργανισμό European Academy of Creativity SL. Από το σχολείο μας συμμετείχε ο φιλόλογος κ. Μαρούδας Αντώνιος. Ο τίτλος του σεμιναρίου ήταν «Happy Schools: Positive Education for Well-Being and Life Skills Development». Το σχολείο μας –που τα τελευταία χρόνια έχει υλοποιήσει αρκετά προγράμματα σχολικών δραστηριοτήτων– επελέγη να συμμετάσχει από την υπεύθυνη Αγωγής Υγείας κ. Θωμοπούλου Ιωάννας καθώς από και τον κ. Κρίκη Νικόλαο, οι οποίοι οργάνωσαν και συντόνισαν τη δράση.
Στόχος του προγράμματος ήταν η διερεύνηση στρατηγικών και καλών πρακτικών για την ανάπτυξη δεξιοτήτων που αφορούν το καλό σχολικό κλίμα και την ψυχική ενδυνάμωση μαθητών και εκπαιδευτικών. Οι 16 συμμετέχοντες ήταν εκπαιδευτικοί από διάφορες χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Το σεμινάριο περιλάμβανε διαλέξεις, εκπαιδευτικά παιχνίδια και επισκέψεις σε μουσεία και χώρους πολιτισμού. Οι εκπαιδευτικοί συμμετείχαν σε ομαδικές εργασίες, βιωματικές ασκήσεις και παρουσιάσεις. Η γλώσσα εργασίας του σεμιναρίου ήταν η αγγλική.
Ήταν μεγάλη ευκαιρία για τους εκπαιδευτικούς του σχολείου μας που συμμετείχαν στο σεμινάριο, γιατί είχαν τη δυνατότητα να επικοινωνήσουν και να συνεργαστούν με συναδέλφους από διαφορετικές εκπαιδευτικές μονάδες. Γενικά, η επαφή με άλλους συναδέλφους εκπαιδευτικούς προσφέρει μια φρέσκια και μοντέρνα προσέγγιση στη διαχείριση της τάξης καθώς και νέες ιδέες και λύσεις σε εκπαιδευτικά προβλήματα που προέρχονται όχι μόνο από τις συμβουλές των συντονιστών του προγράμματος αλλά και από τις εμπειρίες των. Το σύνολο των ευρωπαϊκών προγραμμάτων, η αίτηση συμμετοχής και οι οδηγίες για τον τρόπο συμπλήρωσης της αίτησης υπάρχουν στην ιστοσελίδα του ΙΚΥ. Η διάχυση των αποτελεσμάτων που θα ακολουθήσει κατά τη διάρκεια του προσεχούς σχολικού έτους πιστεύουμε ότι θα φανεί χρήσιμη σε όλους τους συναδέλφους του σχολείου μας και ότι θα βοηθήσει, προκειμένου να βελτιώσουμε το σχολικό κλίμα προς όφελος όλων.

Το Γυμνάσιο Ακράτας συμμετείχε φέτος στο πρόγραμμα ενδοϋπηρεσιακής κατάρτισης Εrasmus+KA1 που έλαβε χώρα στη Δρέσδη της Γερμανίας από τις 26/9 έως τις 2/10/2021 και υλοποιήθηκε από τον ευρωπαϊκό οργανισμό WBS TRAINING AG. Από το σχολείο μας συμμετείχαν ο διευθυντής κ. Μιχαηλίδης Ιωάννης και ο φιλόλογος κ. Μαρούδας Αντώνιος. Ο τίτλος του σεμιναρίου ήταν «Conflict Prevention and Management in Modern School–Promoting Mental and Emotional Health: Strategies and Skills» («Πρόληψη και Διαχείριση Συγκρούσεων στο Σύγχρονο Σχολείο–Προαγωγή της Ψυχικής και Συναισθηματικής Υγείας: Στρατηγικές και Δεξιότητες»). Το σχολείο μας –που τα τελευταία χρόνια έχει υλοποιήσει αρκετά προγράμματα σχολικών δραστηριοτήτων– επελέγη να συμμετάσχει από την υπεύθυνη Αγωγής Υγείας κ. Θωμοπούλου Ιωάννας καθώς από και τον κ. Κρίκη Νικόλαο, οι οποίοι οργάνωσαν και συντόνισαν τη δράση.
Στόχος του προγράμματος ήταν η διερεύνηση στρατηγικών για την επιτυχή πρόληψη, άμβλυνση ή και εξάλειψη συμπεριφορών που συνδέονται με τον σχολικό εκφοβισμό και την ενδοσχολική βία. Οι 17 συμμετέχοντες ήταν εκπαιδευτικοί Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης από σχολικές μονάδες του νομού Αχαΐας. Το σεμινάριο περιλάμβανε διαλέξεις, παρουσιάσεις, επισκέψεις σε μουσεία και χώρους πολιτισμού. Οι εκπαιδευτικοί συμμετείχαν σε ομαδικές εργασίες, βιωματικές ασκήσεις και παρουσιάσεις. Η γλώσσα εργασίας του σεμιναρίου ήταν η αγγλική.
Ήταν μεγάλη ευκαιρία για τους εκπαιδευτικούς του σχολείου μας που συμμετείχαν στο σεμινάριο, γιατί είχαν τη δυνατότητα να επικοινωνήσουν και να συνεργαστούν με συναδέλφους από διαφορετικές εκπαιδευτικές μονάδες. Συζήτησαν, εργάστηκαν ομαδικά, αντάλλαξαν απόψεις και βρήκαν τον χρόνο να αλληλεπιδράσουν και να επικοινωνήσουν σε μια διαφορετική από τη μητρική τους γλώσσα. Γενικά, η επαφή με άλλους συναδέλφους προσφέρει μια φρέσκια και μοντέρνα προσέγγιση στη διαχείριση της τάξης καθώς και νέες ιδέες και λύσεις σε εκπαιδευτικά προβλήματα που προέρχονται όχι μόνο από τις συμβουλές των συντονιστών του προγράμματος αλλά και από τις εμπειρίες των άλλων εκπαιδευτικών. Το σύνολο των ευρωπαϊκών προγραμμάτων, η αίτηση συμμετοχής και οι οδηγίες για τον τρόπο συμπλήρωσης της αίτησης υπάρχουν στην ιστοσελίδα του ΙΚΥ. Η διάχυση των αποτελεσμάτων που θα ακολουθήσει πιστεύουμε ότι θα φανεί χρήσιμη σε όλους τους συναδέλφους του σχολείου μας και ότι θα βοηθήσει, προκειμένου να βελτιώσουμε το σχολικό κλίμα προς όφελος των μαθητών μας.
dresdi

Υποκατηγορίες