Την Τετάρτη 19 Ιουνίου 2019 πραγματοποιήθηκε με επιτυχία η εκδήλωση διάχυσης των αποτελεσμάτων των προγραμμάτων Erasmus+, σε ημερίδα που οργάνωσαν η Περιφερειακή Εκπαίδευση Δυτικής Ελλάδας και το Αρσάκειο Γυμνάσιο Πατρών. Η ημερίδα υλοποιήθηκε στην Εστία Επιστημών, όπου εκπαιδευτικοί από την Αχαΐα, Ηλεία και την Αιτωλοακαρνανία παρουσίασαν εμπειρίες, ιδέες, καλές πρακτικές και την κουλτούρα των ευρωπαϊκών σχολείων που επισκέφτηκαν. Επίσης, υπήρξε γόνιμος διάλογος για την περαιτέρω αξιοποίηση των πρακτικών αυτών στις σχολικές κοινότητες με την επιστημονική και παιδαγωγική υποστήριξη Συντονιστών Εκπαιδευτικού Έργου καθώς και εκπροσώπων Πανεπιστημίων που τίμησαν με την παρουσία τους το προεδρείο της συνάντησης. Το Γυμνάσιο Ακράτας εκπροσώπησαν οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας Μαρούδας Αντώνιος και Παπαδοπούλου Καλλιόπη, οι οποίοι υλοποίησαν δύο προγράμματα Erasmus + κατά τη διετία 2017-2019 στη Λισαβόνα της Πορτογαλίας και το Ρέικιαβικ της Ισλανδίας.

Με τον αγιασμό από τους Ιερείς της περιοχής μας ξεκίνησε και επίσημα το σχολικό έτος 2018-2019 για το ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΚΡΑΤΑΣ. Μετά την τέλεση του Αγιασμού έγινε η διανομή των βιβλίων στους μαθητές μας και τους ανακοινώθηκε το ωρολόγιο πρόγραμμα.
Ευχόμαστε στους μαθητές/τριες μας καθώς και στους γονείς/κηδεμόνες αυτών καλή σχολική χρονιά.